Systemy klimatyzacyjne i chłodnicze kojarzą się przede wszystkim z przemysłem samochodowym. Są one wykorzystywane zarówno w autach osobowych, jak i ciężarowych, ale także urządzeniach rolniczych. Nie są to jednak jedyne maszyny, w których są stosowane.
Układy chłodnicze i klimatyzacyjne są dość skomplikowane. Zbudowane zwykle z wielu części, połączonych za pomocą na przykład gumowych węży, którymi podawany jest odpowiedni czynnik chłodzący, a złączki do węży gumowych stanowią szczelne i bezpieczne ich połączenie.
Przykładem są intercoolery, stosowane w samochodach, których zadaniem jest chłodzenie powietrza po tym, jak wydostaje się ze sprężarki i trafia na cylindry. Dzięki temu wzrasta wydajność silnika.
Oprócz wspomnianego sektora motoryzacyjnego istnie wachlarz innych zastosowań, poczynając od komór chłodniczych i mroźniczych. Są to całe pomieszczenia komercyjnie wykorzystywane np. w supermarketach, magazynach, zakładach przetwórstwa spożywczego, czy zakładach farmaceutycznych. Przechowuje się tam przede wszystkim żywność, ale także leki. W komorach chłodniczych panuje temperatura około 0 stopni Celsjusza, w mroźniczych znacznie niższa, nawet do -30 stopni.
Innym przykładem są klimatyzacje przemysłowe do zakładów produkcyjnych – stosowane przede wszystkim po to, żeby poprawić warunki, w których przechowywane są nowo wytworzone produkty. Dodatkowo zapewnia się również odpowiednią temperaturę pracownikom, a tym samym zwiększenie ich produktywność. Opisane systemy klimatyzacyjne i chłodnicze to tylko kilka wybranych przykładów. W rzeczywistości jest ich zdecydowanie więcej.