Nim budowa domu nabierze realnych kształtów w postaci rozpoczęcia prac ziemnych i fundamentowych, na inwestora czeka ogrom formalności. Począwszy od wyboru odpowiedniego projektu i jego adaptacji, po uzyskanie pozwolenia na rozpoczęcie robót, skończywszy na znalezieniu specjalisty od budowy, który będzie czuwał nad prawidłowym przebiegiem prac inwestycyjnych. Wizyty w urzędach, uzupełnianie dokumentacji projektowej, a w końcu żmudne poszukiwania kierownika, który poprowadzi nasz dziennik budowy. To wszystko znacznie wydłuża czas, który dzieli nas od wbicia pierwszej łopaty. Zobaczmy, o jakich formalnościach budowlanych należy pamiętać i kto może nam pomóc w przebrnięciu przez wszystkie wymogi prawa budowlanego.
Po formalnościach związanych z projektem, tj. mapach stworzonych przez geodetę, adaptacji wybranego modelu domu do działki i zawnioskowaniu o uzyskanie pozwolenia na budowę, przychodzi etap, na którym pomoc wykwalifikowanej i doświadczonej osoby z zewnątrz okazuje się konieczna, ale i jest nieoceniona.
Trzeba poprowadzić dziennik budowy, zabezpieczyć plac, który obejmuje roboty inwestycyjne oraz nadzorować budowę domu, w taki sposób, by była ona zgodna z zasadami BHP i nie stanowiła zagrożenia dla zdrowia i życia pracowników budowlanych. Te wszystkie zadania leżą w gestii kierownika budowy. To właśnie on jest w całości odpowiedzialny za powierzoną mu inwestycję i organizację placu budowy w sposób bezpieczny dla inwestora i pracowników. W zakresie jego obowiązków leży także umieszczenie i aktualizacja tablicy informacyjnej, wstrzymanie robót budowlanych w razie stwierdzenia jakichkolwiek odstęp czy uchybień, przygotowanie dokumentacji powykonawczej czy zgłoszenie domu do odbioru odpowiednim służbom. Kierownik musi także zadbać o ewentualne usunięcie uszkodzeń na sąsiadujących drogach i działkach. Jeżeli poszukujemy kierownika budowy na terenie Poznania i okolic warto zwrócić się o pomoc do doświadczonych pracowników, których można znaleźć na http://mast-tech.pl.