Leczenie kanałowe, znane również jako leczenie endodontyczne, to zabieg polegający na usunięciu zainfekowanej miazgi z głębi zęba. Miazga to miękka tkanka wewnątrz zęba, która zawiera nerwy i naczynia krwionośne. Zdrowy ząb ma żywą miazgę i martwą warstwę zewnętrzną (zębinę). Gdy masz ubytek lub uraz zęba, bakterie mogą dostać się do miazgi i spowodować infekcję. Bakterie uwalniają toksyny, które podrażniają i niszczą tkankę miazgi. Może to prowadzić do silnego bólu i obrzęku dziąseł.
Leczenie kanałowe polega na usunięciu całej zainfekowanej miazgi z wnętrza zęba, aby mógł się on wyleczyć, nie powodując bólu ani dalszych uszkodzeń zębów lub jamy ustnej. Po usunięciu całej zainfekowanej tkanki, wypełniamy pustą przestrzeń materiałem zwanym gutta percha (lub czasami plastikiem), który pomoże zapobiec przedostaniu się większej ilości bakterii do zęba w trakcie jego gojenia. Następnie zamykamy kanał korzeniowy wypełnieniem amalgamatowym lub porcelanową koroną (czapką).
Podczas typowej wizyty w gabinecie leczenia kanałowego do szczęki zostanie wstrzyknięty lek znieczulający, dzięki czemu nie będziesz odczuwał dyskomfortu podczas leczenia. Przed rozpoczęciem pracy nad każdym zębem z osobna znieczulimy również określone obszary jamy ustnej. Po zabiegu przez kilka tygodni trzeba będzie przyjmować antybiotyki. Pomagają one zapobiegać zakażeniom i zmniejszają obrzęk. Należy również unikać picia gorących płynów przez co najmniej 48 godzin po zabiegu. Jeżeli szukasz stomatologa, który wykona taki zabieg dla Ciebie to warto odwiedzić stronę https://dentysta-stomatolog.konin.pl/.