Testy wzroku, które przeprowadzić możesz sam

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Masz problemy ze wzrokiem? Zupełnie za darmo możesz przeprowadzić samemu testy wzroku, które pomogą wykryć różne schorzenia. Ludzkie oczy podlegają ciągłym zmianom, dlatego zalecane jest ich częste badanie.

Test Snellena

Test Snellena to najprostsza tablica z literami widywana głównie w gabinetach lekarskich, która pomaga wykryć krótkowzroczność. Znajdź wzór tablicy w internecie, wydrukuj i powieś na ścianie na wysokości wzroku. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Stań w odległości około 6 metrów i każdym okiem z osobna postaraj się odczytać rzędy liter, począwszy od pierwszego aż do ostatniego. Wynik 20/20 oznacza, że twój wzrok jest bardzo dobry. W przypadku gorszego wyniku skontaktuj się z okulistą w celu dokładnego ustalenia wady wzroku.

Test na daltonizm

Daltonizm można wykryć w prosty sposób przy użyciu tablic Ishihary. To łatwo dostępne w internecie tablice w kształcie koła zbudowane z mniejszych kolorowych kółek, z których część tworzy cyfry bądź litery. Kolory dobrane są tak, aby osoba bez wady z łatwością mogła określić kształt cyfry bądź litery, a daltonista nie będzie w stanie sobie z tym poradzić. Jeżeli nie potrafisz odczytać cyfr lub liter na tablicach Ishihary z pewnością cierpisz na daltonizm.

Test Amslera

Test ten umożliwia ocenę widzenia w obrębie dołka środkowego siatkówki. Szczególnie polecany jest dla osób powyżej 50 roku życia. Pozwala zdiagnozować zmiany zwyrodnieniowe w obrębie plamki żółtej. Szczegółowe instrukcje wykonania testu znajdziesz na: https://okulista.pl/badanie/test-amslera/.

Ptoza – opadająca powieka

Wykrycie tej przypadłości nie jest trudne. Leczenie opadającej powieki polega na interwencji chirurgicznej. Nie jest to skomplikowany zabieg, a znacznie poprawia komfort widzenia pacjenta. Większość takich zabiegów wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu można uniknąć długiego pobytu w szpitalu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dobre miejsca noclegowe w Zakopanem
Dobre miejsca noclegowe w Zakopanem
Zakopane znane jest przede wszystkim jako miejsce wyjazdu na zimowe ferie czy urlop. Nie znaczy to jednak, że w tej […]
Jakie znaczenie ma rodzaj drzewa przy wędzeniu?
Jakie znaczenie ma rodzaj drzewa przy wędzeniu?
Każdy, kto zaczyna swoją przygodę z wędzeniem może mieć problem z wyborem właściwego rodzaju drewna do przydomowej wędzarni. Trzeba przy […]
Meble, które zawsze są modne
Meble, które zawsze są modne
Producenci mebli z roku na rok zaskakują klientów coraz to nowszymi rozwiązaniami w zakresie form, zdobień czy kolorystyki swoich wyrobów. […]