Jakie zabiegi dentystyczne są najczęściej wykonywane przez stomatologów?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dentyści wykonują szeroki zakres zabiegów, aby pomóc swoim pacjentom w utrzymaniu zdrowych zębów i dziąseł. Od zwykłego czyszczenia po leczenie kanałowe – oto przegląd najczęstszych zabiegów stomatologicznych:

Czyszczenie i polerowanie

Jest to często pierwszy zabieg wykonywany przez dentystę. Usuwa on powierzchniowe plamy z zębów i oczyszcza kieszenie między zębami, w których mogą gromadzić się bakterie.

Wypełnienia

Służą one do naprawy zniszczonych zębów lub wyszczerbień w zębach. Mogą być wykonane z porcelany lub materiału kompozytowego, który jest mieszaniną plastiku i cząsteczek kwarcu. Dentysta uformuje wypełnienie tak, aby pasowało do wielkości i kształtu zęba. Wypełnienia kompozytowe są często stosowane, ponieważ lepiej komponują się z kolorem zębów niż porcelanowe.

Odbudowa brakującej części korony zęba

Korona to pokrycie, które chroni ząb przed uszkodzeniem i zużyciem. Wykonuje się ją z porcelany, plastiku lub metalu i nakłada na wierzchołek uszkodzonego zęba, aby przywrócić mu kształt, rozmiar i wytrzymałość. Jeśli ząb nie posiada części korony, wtedy jedną opcją jest naprawa protez zębowych Koszalin to miasto, w którym taki zabieg jest popularny i starannie wykonywany przez tamtejszych stomatologów.

Ekstrakcje

Ekstrakcja zęba jest konieczna, gdy ząb jest uszkodzony w sposób uniemożliwiający jego naprawę lub gdy nie ma już wokół niego podtrzymującej go struktury kostnej. Przed usunięciem zęba dentysta znieczula okolicę miejscowym środkiem znieczulającym, dzięki czemu pacjent nie będzie odczuwał bólu podczas zabiegu.

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe jest konieczne, gdy infekcja rozprzestrzenia się w komorze miazgi zęba (miękka tkanka w środku zęba). Zainfekowana miazga jest usuwana i zastępowana materiałem wypełniającym, który pomaga zapobiegać przyszłej próchnicy w tym obszarze jamy ustnej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zasady i pomysły aranżacji pokoju nastolatka
Zasady i pomysły aranżacji pokoju nastolatka
Aranżacja pokoju dla nastolatka nie jest łatwym zadaniem. To okres pośredni między wystrojem typowo dziecięcym, a tym w pełni poważnym, […]
Jak poprawić kondycję włosów?
Jak poprawić kondycję włosów?
Zadbane włosy to kobieca duma. Każda z nas pragnie, by imponowały one objętością oraz dodawały blasku naszej urodzie. Aby tak […]
Najczęstsze awarie aut ciężarowych
Najczęstsze awarie aut ciężarowych
Auta ciężarowe to samochody, które dziennie pokonują nawet kilkaset kilometrów z małymi przerwami oraz ciężkim ładunkiem. Ze względu na obciążenie […]