Jakie zabiegi dentystyczne są najczęściej wykonywane przez stomatologów?

Dentyści wykonują szeroki zakres zabiegów, aby pomóc swoim pacjentom w utrzymaniu zdrowych zębów i dziąseł. Od zwykłego czyszczenia po leczenie kanałowe – oto przegląd najczęstszych zabiegów stomatologicznych:

Czyszczenie i polerowanie

Jest to często pierwszy zabieg wykonywany przez dentystę. Usuwa on powierzchniowe plamy z zębów i oczyszcza kieszenie między zębami, w których mogą gromadzić się bakterie.

Wypełnienia

Służą one do naprawy zniszczonych zębów lub wyszczerbień w zębach. Mogą być wykonane z porcelany lub materiału kompozytowego, który jest mieszaniną plastiku i cząsteczek kwarcu. Dentysta uformuje wypełnienie tak, aby pasowało do wielkości i kształtu zęba. Wypełnienia kompozytowe są często stosowane, ponieważ lepiej komponują się z kolorem zębów niż porcelanowe.

Odbudowa brakującej części korony zęba

Korona to pokrycie, które chroni ząb przed uszkodzeniem i zużyciem. Wykonuje się ją z porcelany, plastiku lub metalu i nakłada na wierzchołek uszkodzonego zęba, aby przywrócić mu kształt, rozmiar i wytrzymałość. Jeśli ząb nie posiada części korony, wtedy jedną opcją jest naprawa protez zębowych Koszalin to miasto, w którym taki zabieg jest popularny i starannie wykonywany przez tamtejszych stomatologów.

Ekstrakcje

Ekstrakcja zęba jest konieczna, gdy ząb jest uszkodzony w sposób uniemożliwiający jego naprawę lub gdy nie ma już wokół niego podtrzymującej go struktury kostnej. Przed usunięciem zęba dentysta znieczula okolicę miejscowym środkiem znieczulającym, dzięki czemu pacjent nie będzie odczuwał bólu podczas zabiegu.

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe jest konieczne, gdy infekcja rozprzestrzenia się w komorze miazgi zęba (miękka tkanka w środku zęba). Zainfekowana miazga jest usuwana i zastępowana materiałem wypełniającym, który pomaga zapobiegać przyszłej próchnicy w tym obszarze jamy ustnej.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


4 + trzynaście =