Na działkach budowlanych, których nie da się przyłączyć do komunalnej sieci kanalizacyjnej, często montowane są bezodpływowe zbiorniki na ścieki. Na rynku są dostępne przede wszystkim ich dwa główne rodzaje – betonowe oraz z tworzyw sztucznych. Większość osób decyduje się na modele wykonane z betonu, ponieważ są znacznie bardziej bezpieczne i przyjazne dla środowiska naturalnego. Z przykładową ofertą ich budowy można zapoznać się na http://kamal-bet.pl/wojewodztwo-lodzkie/. Ich pozostałe kluczowe zalety zostaną wymienione w kolejnym akapicie.
Bezodpływowe szambo betonowe wyróżnia się na tle plastikowego odpowiednika wysoką jakością wykonania. Zbiornik ten jest bowiem produkowany z wytrzymałych i odpornych na przenikanie szkodliwych substancji materiałów (najczęściej żelbeton klasy B-25 z dodatkiem składników zamykających pory). Dzięki temu mamy pewność, że będziemy zadowoleni z jego eksploatacji. Kolejną niewątpliwą zaletą szamba betonowego jest duża odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne – nie jest go bowiem w stanie zniszczyć ani wilgoć, ani nadmierne promieniowanie słoneczne. Dodajmy, że tego typu zbiorniki są też niezwykle wytrzymałe na ciężar wozu, który wywozi zgromadzone w nich nieczystości.
Duże znaczenie ma ponadto szczelność całej konstrukcji, wynikająca z zastosowania w procesie produkcji specjalnej mieszanki kauczukowo-asfaltowej. Jest to gwarancja nie przedostawania się nieczystości do gleby. Nie można też nie wspomnieć o atrakcyjnej cenie. Za standardowy zbiornik o pojemności 10 m3 wraz z usługą montażu zapłacimy bowiem od 2500 do około 4000 zł (w przypadku szamb plastikowych ta kwota wynosi natomiast nie mniej niż 3500 zł).