Istnieje wiele różnych rodzajów materiałów uszczelniających dostępnych na rynku. Niektóre uszczelniacze są wykonane z myślą o konkretnym celu, podczas gdy inne mogą być używane do wielu celów. Oto przegląd niektórych z najczęściej używanych materiałów:
Uszczelniacze silikonowe są wykonane z syntetycznej bazy gumowej i mają doskonałą przyczepność do wielu powierzchni. Są również nietoksyczne, wodoodporne i elastyczne w temperaturze pokojowej. Stosuje się je w kuchniach, łazienkach i innych miejscach, w których mogą wystąpić wycieki wody.
Taśmy teflonowe to najczęściej stosowane na rynku materiały uszczelniające. Taśmy teflonowe takie jak te oferowane na witrynie https://www.sklep.wekem.pl/ charakteryzują się doskonałą odpornością na działanie wody, rozpuszczalników i gazów, a także dobrą przyczepnością pomiędzy taśmą a powierzchnią rury. Są też bardzo łatwe w użyciu: wystarczy przyciąć je na odpowiednią długość, nałożyć po obu stronach złącza i dokręcić kluczem lub szczypcami, aż do uzyskania idealnego uszczelnienia. Główną ich wadą jest to, że nie zapewniają trwałego uszczelnienia, dlatego co jakiś czas należy je usunąć i wymienić.
Nieutwardzone uszczelniacze są dostępne zarówno w formie płynnej, jak i w postaci pasty. Nakłada się je tak cienko jak to możliwe po obu stronach złącza, a następnie utwardza poprzez zastosowanie ciepła (za pomocą lampy podczerwonej) lub ciśnienia (za pomocą zacisków). Tego typu materiały są idealne do uszczelniania małych nieszczelności, np. spowodowanych kondensacją pary wodnej w rurach transportujących gorącą wodę lub parę. Główną wadą jest to, że mogą być użyte tylko raz, ponieważ nie można ich usunąć bez uszkodzenia rur lub złączy.