Na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie laptopa?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Kupno nowego laptopa pozornie może wydawać się sprawą prostą, wręcz bagatelną – jednak nieprzemyślany zakup może skutkować posiadaniem sprzętu nieodpowiedniego do jego rzeczywistego przeznaczenia. Zbyt słaby komputer potrafi uprzykrzyć życie na równi z najgorszym koszmarem, natomiast, wybierając sprzęt o zbyt wysokich parametrach, narażamy się na zapewne wyższe koszty, niż potrzeba, nie wykorzystując pełnej mocy laptopa. Jak się odpowiednio przygotować? Na co zwrócić uwagę? Poniższy artykuł przedstawia sprawdzone sposoby na udany zakup laptopa.

Do czego będzie używany?

Jest to pierwsze pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć. Zapewne innego sprzętu będzie potrzebował grafik czy architekt, a innego gracz, programista, nie mówiąc już o zwykłym domowym użytkowniku, który chce po prostu przeglądać Internet. Można oczywiście zainwestować w komputer wielozadaniowy, z przeznaczeniem dla kilku użytkowników – obowiązuje zupełna dowolność. Nie posiadając odpowiedniej wiedzy na ten temat, warto skonsultować sprawę z rodziną, znajomymi lub nawet wykwalifikowanym specjalistą – każdy sposób jest dobry, a wiedza niezbędna. Nie mniej ważnym pytaniem, a może nawet ważniejszym, jest budżet, jaki chce się przeznaczyć na sprzęt.

Najważniejsze parametry

W każdym sklepie stacjonarnym przy laptopach powinna znajdować się karteczka opisująca ich dokładne parametry. Często jednak się zdarza, że nie są tam uwzględnione wszystkie informacje, na które należy zwrócić uwagę. Niejednokrotnie jest to spowodowane nieuczciwością sprzedawcy, który podczas reklamy skupia się na lepszych częściach, pomijając zamontowane te słabsze. W takich przypadkach należy poprosić obsługę o udostępnienie pełnej specyfikacji interesującego nas laptopa. Jeśli zakupu dokonujemy przez Internet, problem jest dużo mniejszy, gdyż tacy sprzedawcy z reguły przekazują dokładny opis parametrów swojego sprzętu. Ale do rzeczy.

Procesor – jest to podstawowa wartość, na którą należy zwrócić uwagę w każdym przypadku, niezależnie do czego laptop będzie wykorzystywany. Spośród wielu dostępnych na rynku procesorów warto skupić się na firmach przodujących w niezawodności oraz najnowszych rozwiązaniach – na chwilę obecną są to dwie firmy: Intel oraz AMD. Zaleca się, żeby procesor był z jak najnowszej generacji, co zapewni jego dłuższą użytkowość. Nie mniej ważnym elementem, w przypadku procesorów, jest liczba ich rdzeni wraz z częstotliwością taktowania. Od obu tych wartości zależna jest wydajność procesora; w obecnych czasach nie zaleca się kupna procesora poniżej 4 rdzeni (jeśli chodzi o sprzęt dla graczy warto nawet więcej), natomiast częstotliwość taktowania warto, żeby wynosiła do 4 GHz lub więcej.

Karta graficzna – kolejny, bardzo ważny element laptopa, o czym szeroko wypowiedzieć mogą się np. graficy czy wcześniej wspomniani gracze. W tym przypadku mamy dość szeroki zakres wyboru, który w dużej mierze uzależniony jest od przeznaczenia laptopa. Karty graficzne mogą być zintegrowane (spełniające jeszcze inne funkcje) lub dedykowane (o większej wydajności); zintegrowane karty są na pewno tańsze, co jest ich największą zaletą, jednak posiadają dość spore ograniczenia odnośnie wydajności. Takie karty nie nadają się dla graczy, do których wskazana jest karta dedykowana (laptopy często posiadają dwie karty graficzne – dedykowaną i zintegrowaną, które automatycznie przełączają się między sobą w razie potrzeby). Przy wyborze karty graficznej należy zwrócić uwagę na jej  pojemność pamięci RAM (im wyższa tym większa wydajność) oraz jej taktowanie, co również przekłada się na wydajność sprzętu.

Pamięć RAM – nie chcąc narzekać na popularne „mulenie” komputera, jest to pozycja, której należy poświęcić równie sporą uwagę, co dotychczas. I tutaj obowiązuje zasada, że im większa pojemność tym lepiej działająca całość. Dla osób chcących wykonywać jedynie podstawowe czynności na laptopie, w zupełności wystarczy pojemność od 4 do 8 GB. Dla graczy czy specjalistów wykonujących swoją pracę na komputerze, zaleca się wartości większe, np. 16 GB. Najnowszym typem pamięci są DDR4, starsze to DDR3 oraz przestarzałe już DDR2 (na co również należy zwrócić uwagę). Pamiętajmy, że im wyższa pojemność, tym wyższa cena.

Dysk – dyski twarde dostępne są w dwóch typach – HDD oraz SSD. Dyski SSD są nowego typu sprzętem, zdecydowanie szybszym od ich poprzedników. Jednakże przekłada się to na ich większą cenę oraz niejednokrotnie mniejszą pojemność (standardowo są to dyski o pojemności 240 GB, 5120 GB czy 1 TB; gdy dyski HDD to standard 1 TB, nawet do kilkunastu). I w tym przypadku należy sobie odpowiedzieć na pytanie, jaki dysk będzie najlepszym rozwiązaniem.

Warto również zwrócić uwagę na:

– zasilacz,

– płytę główną,

– chłodzenie.

Tylko sprawdzeni sprzedawcy

Mając już upatrzony ten idealny laptop dla siebie, należy go w końcu kupić. Ceny różnią się w zależności od miejsca, w którym chce się dokonać zakupu, jednak oprócz niej ważne są również gwarancja oraz jakość sprzedawcy. Korzystanie z usług najlepszych sklepów daje pewność nie tylko kupna dokładnie tego sprzętu, jakiego się oczekuje, ale również profesjonalnie przeprowadzonej transakcji, wykwalifikowanej obsługi oraz szybkiej realizacji. Jednym z takich miejsc jest sklep https://www.cebit.pl/, który spełni wszystkie wymagania odnośnie zakupu, jak i wyjaśni wszelkie wątpliwości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czemu służą ćwiczenia korekcyjne?
Czemu służą ćwiczenia korekcyjne?
Prawidłowa postawa ciała wpływa w dużej mierze na sprawność ruchową, dobre samopoczucie oraz wygląd zewnętrzny. Wady postawy u dzieci i […]
Jak prawidłowo używać dzbanka filtrującego?
Jak prawidłowo używać dzbanka filtrującego?
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na ekologię oraz ochronę środowiska. Starają się oni podejmować działania, które pozwolą […]
Szukamy modnych donic
Szukamy modnych donic
Jak zmienić wygląd naszego salonu i sprawić, że stanie się on pomieszczeniem wyjątkowym? Czasem nie trzeba wcale wymieniać wszystkich znajdujących […]