Rezonans magnetyczny – na czym polega jego działanie i do czego jest powszechnie używany?

Współczesna medycyna i diagnostyka oferują nam coraz to lepsze metody wspomagania zdrowia. Dostęp do diagnostyki obrazowej to coś, co pozwala na szybką ocenę stanu organizmu i równie szybkie podjęcie leczenia. Nowoczesne i bezpieczne metody obrazowania, takie jak rezonans magnetyczny, mogą uratować niejedno życie. Czym dokładnie jest badanie MRI?

Na czym polega badanie rezonansem magnetycznym i kiedy jest stosowane?

Rezonans magnetyczny należy do metod tak zwanej diagnostyki obrazowej. To nieinwazyjne badanie wewnętrznych organów, kości i tkanek miękkich organizmu. W odróżnieniu od prześwietleń rentgenowskich i tomografii komputerowej nie używa się w nim promieniowania jonizującego, które w wysokich dawkach może szkodzić człowiekowi. W zamian za to wykorzystuje się magnetyczne właściwości wody, która jak wiadomo jest głównym składnikiem naszych ciał. Obraz uzyskany za pomocą MRI jest niezwykle szczegółowy.

Obrazowanie za pomocą rezonansu stosuje się już bardzo często. Jest wykorzystywany przy diagnozowaniu chorób układu nerwowego i guzów narządów wewnętrznych. Stosuje się go również do oceny postępu zdiagnozowanych już wcześniej chorób oraz efektów ich leczenia. Jak przekonują specjaliści z placówki Klinika Serca w Poznaniu – rezonans magnetyczny to również jedna z najlepszych i najczulszych metod stosowanych w diagnostyce chorób serca. Dzięki niemu wykryć można wrodzone wady tego organu u dorosłych, jak i dzieci. Sprawdza się też w diagnostyce guzów serca, kardiomiopatii, choroby niedokrwiennej serca i schorzeń osierdzia.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


dwadzieścia + dziewięć =