Rezonans magnetyczny – na czym polega jego działanie i do czego jest powszechnie używany?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Współczesna medycyna i diagnostyka oferują nam coraz to lepsze metody wspomagania zdrowia. Dostęp do diagnostyki obrazowej to coś, co pozwala na szybką ocenę stanu organizmu i równie szybkie podjęcie leczenia. Nowoczesne i bezpieczne metody obrazowania, takie jak rezonans magnetyczny, mogą uratować niejedno życie. Czym dokładnie jest badanie MRI?

Na czym polega badanie rezonansem magnetycznym i kiedy jest stosowane?

Rezonans magnetyczny należy do metod tak zwanej diagnostyki obrazowej. To nieinwazyjne badanie wewnętrznych organów, kości i tkanek miękkich organizmu. W odróżnieniu od prześwietleń rentgenowskich i tomografii komputerowej nie używa się w nim promieniowania jonizującego, które w wysokich dawkach może szkodzić człowiekowi. W zamian za to wykorzystuje się magnetyczne właściwości wody, która jak wiadomo jest głównym składnikiem naszych ciał. Obraz uzyskany za pomocą MRI jest niezwykle szczegółowy.

Obrazowanie za pomocą rezonansu stosuje się już bardzo często. Jest wykorzystywany przy diagnozowaniu chorób układu nerwowego i guzów narządów wewnętrznych. Stosuje się go również do oceny postępu zdiagnozowanych już wcześniej chorób oraz efektów ich leczenia. Jak przekonują specjaliści z placówki Klinika Serca w Poznaniu – rezonans magnetyczny to również jedna z najlepszych i najczulszych metod stosowanych w diagnostyce chorób serca. Dzięki niemu wykryć można wrodzone wady tego organu u dorosłych, jak i dzieci. Sprawdza się też w diagnostyce guzów serca, kardiomiopatii, choroby niedokrwiennej serca i schorzeń osierdzia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dobre miejsca noclegowe w Zakopanem
Dobre miejsca noclegowe w Zakopanem
Zakopane znane jest przede wszystkim jako miejsce wyjazdu na zimowe ferie czy urlop. Nie znaczy to jednak, że w tej […]
Jakie podstawowe części wózków widłowych wymagają nieraz wymiany?
Jakie podstawowe części wózków widłowych wymagają nieraz wymiany?
Wózki widłowe to niezbędne wyposażenie magazynów, sklepów oraz fabryk. Pomagają przetransportować przedmioty, włożyć je w regał oraz umieścić na pojeździe. […]
Porcelanowe nagrobki – rodzaje i zastosowanie
Porcelanowe nagrobki – rodzaje i zastosowanie
Jedną z najważniejszych kwestii związanych z wykonaniem nagrobka dla zmarłej osoby jest przygotowanie fotografii, którą umieszcza się bezpośrednio na nim. […]