Zastosowania pianki pur

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Sposobów ocieplenia budynków jest bardzo wiele, a poszczególne firmy budowlano-remontowe mają swoje stałe, ulubione rozwiązania, które stosują już od lat. Większość z nich zazwyczaj stawia na standardowy materiał izolacyjny, mianowicie wełnę oraz styropian w różnej formie. Jednak na rynku znajdziemy także nową i znacznie lepszą formę termoizolacji budynku, mianowicie piankę poliuretanową PUR o znakomitych właściwościach. Jest to jedno z najbardziej innowacyjnych i efektywnych rozwiązań w tej dziedzinie, które dosłownie zmieniło sposób termoizolacji budynków mieszkalnych i przemysłowych.

Co to jest pianka poliuretanowa PUR?

Pianka poliuretanowa występuje w formie płynnej i aplikuje się ją za pomocą specjalnego pistoletu pod ciśnieniem, najczęściej z agregatu. Fachowi pracownicy są w stanie pokryć powierzchnię całego dachu w typie płaskim o powierzchni nawet 1000 m2 w jeden dzień. Główną zaletą pianki PUR jest szybkość jej nakładania, co także stanowi jej minus. Do aplikacji wymagane są specjalistyczne narzędzia, których my – jako właściciele domów – po prostu nie mamy. To oznacza, iż własnoręczna izolacja pianką PUR w większości przypadków jest niemożliwa, należy do tego zadania nająć firmę specjalizującą się w tym rodzaju docieplenia.

Cechą szczególną pianki jest jej rozszerzanie się po nałożeniu na daną powierzchnię, nawet o 100 – 150 razy w stosunku do objętości wyjściowej. Pianka występuje w dwóch formach, mianowicie jako wariant zamkniętokomórkowy oraz otwartokomórkowy. Wersja zamkniętokomórkowa składa się z zamkniętych pęcherzyków poliuretanu, które po nałożeniu mają właściwości podobne do polistyrenu ekstrudowanego XPS. Z kolei piana otwartokomórkowa ma strukturę gąbki i tym samym jest lekka, nie obciąża konstrukcji budynku, a przy tym paroprzepuszczalna, dlatego stosuje się ją głównie w przypadku izolacji dachu.

Pianka PUR tworzy perfekcyjną warstwę termoizolacji. Doskonale wypełnia wszelkie szczeliny i załamania oraz wewnętrzne kanty, cechuje się także bardzo wysokim poziomem wytrzymałości. Ponadto pianka jest nieprzewiewna, dzięki czemu nie tworzą się pętle konwekcyjne, obniżając koszty ogrzewania całego budynku. Dzięki bardzo niskiej wadze, pianka PUR nie obciąża konstrukcji dachu i wznoszenia dodatkowych wzmocnień czy zabezpieczeń. Kolejną zaletą jest szybkość aplikacji oraz perfekcyjną, wieloletnią trwałość. 

Jak ocieplić poddaszę pianką PUR?

Poddasze to kondygnacja budynku szczególnie wyczulona na problemy wynikające z niedostatecznej izolacji cieplnej. Jest bezpośrednio narażona na działanie mocnych promieni słonecznych, jak i na intensywne opady deszczu czy zaleganie śniegu. Poddasze może przybierać dwie formy – może być to kondygnacja mieszkalna/użytkowa, jak i może stanowić przestrzeń nieużytkową, np. magazyn lub schowek. Niezależnie jednak od przeznaczenia, zawsze należy zastosować właściwe ocieplenie poddaszy.

Piankę poliuretanową PUR w wersji otwartokomórkowej stosuje się między innymi do stworzenia izolacji cieplnej w przypadku dachów skośnych i stropodachów wentylowanych. Doskonale sprawdza się również w przypadku termoizolacji podłóg na legarach oraz stropów belkowych czy ścian w formie szkieletowej. Wielu inwestorów decyduje się również na pianę otwartokomórkową w przypadku ścian zewnętrznych, ocieplanych metodą lekką suchą. Piana zamkniętokomórkowa sprawdza się najlepiej w podłogach gruntowych, stopach nad nieogrzewanymi pomieszczeniami, jak i w przypadku dachów płaskich.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie korzyści dla organizmu daje spożywanie ziół?
Jakie korzyści dla organizmu daje spożywanie ziół?
Choć na rynku znaleźć można ogromne ilości leków i suplementów diety opracowanych w chemicznych laboratoriach, popularność ziół wciąż nie maleje. […]
Jakie elementy mogą pomóc w szybszym opanowaniu jazdy na snowboardzie i na nartach?
Jakie elementy mogą pomóc w szybszym opanowaniu jazdy na snowboardzie i na nartach?
Jazda na nartach lub snowboardzie to marzenie wiele osób, tymczasem wraz z upływającym czasem coraz trudniej je zrealizować. Tak jak […]
Jak dobrać komputer do zakresu wykonywanych na nim prac?
Jak dobrać komputer do zakresu wykonywanych na nim prac?
Komputer jest obecnie absolutnie niezbędnym urządzeniem dla każdego współczesnego człowieka, lecz wciąż zastanawiamy się, jak odpowiednio dobrać go pod kątem […]