GPS, czyli Global Positioning System, to rozwiązanie, które jest tak przydatne, w tak wielu dziedzinach. Najczęściej używany jest jako system nawigacji w samochodach, łodziach i samolotach. Ale może być również wykorzystywany do śledzenia osób i towarów.
GPS opiera się na idei triangulacji. Sygnał z kilku satelitów jest odbierany przez odbiornik w samochodzie lub telefonie, a porównując różne opóźnienia sygnału, można obliczyć odległość do każdego satelity. Korzystając z tych informacji można określić swoją pozycję z dokładnością do kilku metrów. Z czasem dokładność systemów GPS znacznie się poprawiła, ale nawet dziś nie jest tak dokładna, jak można by się spodziewać.
We wbudowanych systemach nawigacji samochodowej (jeśli masz szczęście je mieć) Twoja pozycja będzie dokładna z dokładnością do około 10 metrów podczas powolnej jazdy po znanych drogach, ale dokładność ta spadnie do około 50 metrów podczas szybkiej jazdy po nieznanych drogach lub przekraczania granic między krajami z różnymi mapami zapisanymi w systemie.
Takie rozwiązania, opierające się na geolokalizacji, służą także w formie lokalizatora GPS do hulajnogi, samochodu, motocykla, czy też każdego innego pojazdu, który może zostać skradziony, przewieziony w inne miejsce. Dzięki takiej opcji łatwo go wyszukamy.
Podczas korzystania z systemu GPS podczas wędrówek lub innych aktywności na świeżym powietrzu najlepiej jest używać zewnętrznego odbiornika (np. smartfona), a nie polegać na wewnętrznym odbiorniku wbudowanym w urządzenie przenośne, takie jak smartfon lub tablet, ponieważ nie zapewniają one niezawodnego śledzenia podczas ruchu ze względu na ograniczoną żywotność baterii i niewystarczającą ilość danych.