Nity – budowa i zastosowanie

Obecnie istnieje wiele nowoczesnych metod łączenia ze sobą różnych elementów konstrukcyjnych, ale mimo to nadal dużą popularnością cieszy się klasyczne nitowanie. Nity to metalowe rurki z łebkiem w kształcie grzybka i przetkniętym przez nie pręcikiem z przewężeniem, zwieńczonym zawsze zgrubieniem odznaczającym się średnicą nieco większą, aniżeli wewnętrzna średnica samej rurki. Najczęściej stosowane są nity pełne, drążone i rozchylne, a nieco rzadziej zrywalne. Nity plastikowe do zrywania są bowiem używane do łączenia w sposób nierozłączny, ale jednocześnie nietrwały.

Drobne elementy, od których zależy solidność konstrukcji

Nity są stosowane w różnych gałęziach przemysłu, gdyż pozwalają na szybki i tani montaż. Dodajmy, że tego typu połączenie charakteryzuje się dużą trwałością i solidnością. Z tego względu nitowanie jest znakomitą alternatywą dla spawania. Sam proces nie jest skomplikowany i polega na wywierceniu otworu, włożeniu w niego nitu o właściwej długości (musi bowiem przejść przez oba łączone ze sobą elementy) i zaciśnięciu końcówki drucika w urządzeniu zwanym nitownicą.

Nity w dawnych czasach służyły do budowy m.in. mostów i statków, ale współcześnie są wykorzystywane przede wszystkim do łączenia konstrukcji płaskich, takich jak blachy czy wyroby z tworzyw syntetycznych oraz skóry. Ponadto są powszechnie używane do połączeń stałych w budynkach, żurawiach czy kotłach. Przy ich pomocy z łatwością wykonamy też altanę oraz wiatę ogrodową. Sporą popularnością cieszą się również w układach elektronicznych oraz zaawansowanych panelach sterujących – w tym przypadku mowa o nitach zatrzaskowych, nie wymagających stosowania żadnych dodatkowych urządzeń.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


osiem + czternaście =